Newsletter

NOK - korona norweska

Kurs korony norweskiej w e-kantorach:

Wszystko Kantory Platformy Rachunek w banku:
# Kantor internetowy Kupno Sprzedaż Spread Polecamy
Pobieranie danych ...

Pierwsze kantory internetowe w Polsce zaczęły działać w 2009 r. (pierwszym był Walutomat, następnie powstał InternetowyKantor.pl itd.).

Obecnie w sieci Polacy wymieniają rocznie dziesiątki miliardów złotych. Sukces e-kantorów wynika z ich najważniejszych zalet:

 1. mają lepsze kursy
 2. wygodniejsze
 3. bezpieczne

Kantory internetowe, lepsze kursy walut online

Kursy walut w kantorach internetowych są znacznie lepsze niż w kantorach tradycyjnych, czy kursy walut w bankach.

Według badań, które okresowo przeprowadza nasza porównywarka, spready walutowe dla najpopularniejszych walut (euro, dolara, funta, i franka) w kantorach online wynoszą zaledwie: 0,4-0,6%. Podczas gdy spready w kantorach stacjonarnych dla tych samych walut wynoszą 1,5-2,0%, a w bankach sięgają nawet 6-7%.

Warto zwrócić uwagę, że kurs, przelicznik walut w internecie jest tym lepszy im ważniejsza (częściej wymieniana) jest dana waluta. I tak, kursy euro online, które jest wymieniane najczęściej, w kantorach internetowych mają spready najniższe ze wszystkich walut (mniejsze niż 0,5%).

Ile można zyskać wymieniając waluty online

Sukces rynkowy kantorów online na pewno wiąże się z lepszymi cenami walut jakie oferują.

Kantor internetowy – jak zyskać kilkadziesiąt tysięcy

Szybkie obliczenia pozwalają wykazać, że np. osoba spłacająca kredyt we franku szwajcarskim może zaoszczędzić w sumie nawet kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych – o ile franki do spłaty kredytu będzie kupować w kantorze internetowym, a nie w banku, który udzielił kredytu w CHF.

Podobnie, firma wymieniając 1 mln euro na złote w internecie zapłaci ok. 11 tys. zł marży (w stosunku do średniego kursu rynku forex). Koszt wymiany tej samej kwoty waluty w banku sięgnie aż ok. 160 tys. zł…

Internetowy kantor – korzyści

Kantor internetowy jest zdecydowanie najtańszą opcją wymiany walut, kiedy porównujemy regularne ceny walut. Ale klient wymieniający walutę online może jeszcze zmniejszyć dostępne kursy walut dla danej transakcji. Wystarczy, że sprawdzi promocje w kantorach internetowych, albo spróbuje wynegocjować wyjątkowy przelicznik waluty (przykładem mogą być: promocja przy wymianie regularnych większych kwot waluty, albo przy spłacie kredytu frankowego jaką oferuje InternetowyKantor.pl)

Kantory online – Promocje

Na rynku wymiany walut online działa mocna konkurencja. Przekłada się ona nie tylko na wyjątkowe korzystne ceny walut w internecie, ale także sprawia, że kantory internetowe często stosują różne, korzystne promocje na wymianę walut.

Bardzo typową ofertą jest np.: wymiana walut bez spreadu dla nowych użytkowników, okazyjne kursy w wybranych dniach (np. black friday, urodziny kantoru, lub klienta itp.), programy punktowe (lojalnościowe). Wszystkie takie akcje pozwalają jeszcze więcej zaoszczędzić, a dzięki temu wymiana walut w internecie jest jeszcze korzystniejsza.

Część klientów wykorzystuje po kolei dostępne promocje w różnych e-kantorach i w ten sposób kumuluje osiągane zyski.

Nasza porównywarka prowadzi stały monitoring najlepszych, dostępnych w kantorach internetowych promocji. Część z najlepszych oferty na rynku jest dostępna tylko dla naszych użytkowników.

Sprawdź najlepsze promocje na wymianę walut

Kantory internetowe - promocje

Kantor internetowy – negocjowane ceny walut

Poza promocjami, klienci e-kantorów mogą również próbować negocjować specjalne kursy walut dla indywidualnych transakcji. Wiele spośród działających kantorów online umożliwia negocjację cen walut, oczywiście jest to łatwiejsze i skuteczniejsze, kiedy chcemy wymienić większe sumy walut, albo często dokonujemy sporych transakcji.

Jakie waluty Polacy najczęściej wymieniają w internecie?

Według naszych obliczeń, około 50-60% całej wymiany walut w sieci dotyczy euro (a Kurs euro jest podstawową daną walutową szukaną w internecie). Kolejnymi walutami wymienianymi online są dolar amerykański (udział ok 20%), oraz funt brytyjski (ok 15%) i frank szwajcarski (mniej niż 10% w transakcjach wymiany walut).

Kantor internetowy oferuje także waluty egzotyczne

Ale to, że wielka czwórka walut (EUR, USD, GBP, CHF) tak wyraźnie dominuje, nie znaczy, że w internecie nie możemy wymienić innych, w tym całkiem rzadkich, egzotycznych walut.

Są kantory internetowe, które oferują nawet kilkanaście, czy ponad 20 walut obcych – siłą rzeczy, część z tych walut jest dosyć niszowa (np. rand południowoafrykański, kuna chorwacka, czy bat tajlandzki).

Dokładną ofertę walutową danego kantoru online można znaleźć klikając w nazwę e-kantoru (np. Internetowego Kantoru) w powyższej tabeli naszej porównywarki i przechodząc do wizytówki danego operatora.

Wymiana walut przez internet – kwestie wygody

Truizmem jest stwierdzenie, że wszystkie usługi materialne migrują do internetu.

Dotyczy to także usług finansowych, w tym wymiany walut online. Wszystko przez to, że operacje przez internet są nie tylko tańsze, ale i szybsze, wygodniejsze i dla większości z nas coraz bardziej intuicyjne.

Coś, co dawniej wymagało udania się do punktu wymiany z gotówką, przeprowadzenia dosyć stresującej operacji i powrotu do domu lub firmy, dzisiaj możemy wykonać spokojnie, bezpiecznie i w prywatnych warunkach – wymieniając walutę przez internet.

Kantory online i ich większe bezpieczeństwo

Wymiana walut online jest bezpieczniejsza niż dokonywana w sposób tradycyjny.

Obiektywnie rzecz biorąc, przeprowadzenie transakcji wymiany walut w internecie nie wymaga: wypłaty gotówki, jej transportu, sprawdzenia, przeliczenia otrzymanej sumy. Tym samym odpada wiele, całkiem realnych i nie zawsze zawinionych przez człowieka ryzyk…

Kantory internetowe stosują różnego rodzaju zabezpieczenia przeprowadzanych transakcji. Należą do nich środki techniczne oraz procedury: szyfrowania, dodatkowe autoryzacje, potwierdzanie transakcji itd. Przeciętny kantor online jest też z reguły większym biznesem niż tradycyjny punkt wymiany walut.

Trzeba też pamiętać, że transakcje internetowe są rejestrowane, a dane o nich są przechowane na serwerach. W sytuacji problemów, sporów po operacji wymiany możemy dochodzić swoich racji, i nie działa tu tradycyjna w realu wymówka: po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się.

Oczywiście, jak w każdej sytuacji, również korzystając z kantorów internetowych, powinniśmy cechować się ostrożnością i uwagą. Warto przed wyborem danego operatora zapoznać się z jego danymi, ofertą, ale także z opiniami innych internautów.

Kantor w internecie – problemy, na co uważać

Mimo, że kantory internetowe są znacznie bezpieczniejsze od tych działających stacjonarnie (albo inaczej: wymiana walut online jest mniej ryzykowna od wymiany w tradycyjnym kantorze), trzeba mieć jednak na uwadze, że ryzyko utraty środków w internecie też istnieje. Również kantory internetowe upadają, czasem ich właściciele popełniają błędy w zarządzaniu, dochodzi też do malwersacji, przestępstw.

Możemy narzekać, że świat jest czasami zły i niesprawiedliwy, ale lepiej i rozsądniej być rozsądnym zabezpieczać się.

 Który kantor online jest bezpieczny

Jak w przypadku większości usług finansowych warto stosować się do paru zdroworozsądkowych zasad, które mogą zmniejszyć nasze ryzyko. Przede wszystkim należy oczekiwać, że kantory internetowe, które:

 • działają dłużej
 • są większe
 • działają w formie spółki kapitałowej
 • mają dobre opinie w internecie
 • utrzymują kontakt ze swoimi klientami
 • mają dobre kursy walut, ale nie… szokująco korzystne (nie wymieniają walut poniżej cen rynkowych)

są statystycznie bezpieczniejsze. Warto więc wybierając kantor internetowy poświęcić trochę czasu, przejrzeć wizytówkę danego ekantoru, poczytać opinie, dokonać małej, testowej transakcji.

Tryb kantorowy, czy portfelowy wymiany walut – który bezpieczniejszy

W klasycznej wymianie walut w kantorze dajemy np. banknot 100 Euro, dostajemy od razu czterysta ileś złotych i odchodzimy. Nie trzymamy naszych pieniędzy w punkcie wymiany dłużej niż to potrzebne.

Podobnie działa większość kantorów internetowych: zlecamy np. wymianę 100 Euro, podajemy nasze konto, z którego przelejemy Euro, i konto gdzie chcemy dostać złote po wymianie waluty. Potwierdzamy następnie naszą transakcję oraz przelewamy nasze Euro. I czekamy, bo reszta (wymiana, przelew zwrotny złotych) dzieje się automatyczne, w tle.

Ale część e-kantorów działa (lub umożliwia jako opcję do wymiany “kantorowej) także wymianę portfelową – środki przelewamy do kantoru internetowego i możemy wymienić je od razu albo za jakiś, nawet całkiem odległy czas. To samo dotyczy waluty po wymianie – możemy ją od razu przelać do siebie, ale możemy też (nawet na długo) pozostawić na koncie w kantorze online.

Tryb portfelowy to często ukłon w kierunku klientów, którzy chcą np. utrzymywać zlecenia “oczekujące” składamy zlecenia odbiegające od aktualnych kursów walut na rynku i liczymy, że być może “wskoczą” one za jakiś czas.

Nasza rada: nie trzymajcie środków na kontach w kantorach, bez względu na to, jak dużych i wyglądających na bezpieczne.

Korzystajcie przede wszystkim z trybu kantorowego. A jeżeli kantor internetowy, który Wam się najbardziej podoba oferuje tylko tryb portfelowy, całą operację przeprowadzajcie w jednej sekwencji:

1) przelew pieniędzy do ekantoru

2) wymiana waluty

3) przelew zwrotny na swoje konto w banku

Oszczędzi Wam to większych ryzyk i nerwów, a w najczarniejszym scenariuszu Wasze straty będą ograniczone do kwoty ostatniej transakcji wymiany waluty.

Jak wybrać kantor internetowy

W sieci działa wiele kantorów online. Ich oferta cenowa wydaje się zbliżona, ale warto poświęcić trochę czasu i wybrać kantor najbardziej odpowiadający naszym preferencjom.

Dla niektórych z nas, przy zbliżonych cenach walut online, bardziej liczą się np. wygoda korzystania, dostępność wielu walut, konkretne rachunki bankowe, czy jeszcze bardziej specyficzne elementy oferty kantoru.

Kantor internetowy czy platforma

Na rynku wymiany walut funkcjonują dwa główne typy podmiotów: kantory internetowe oraz społecznościowe platformy wymiany walut (można je wygodnie odfiltrować w naszej tabeli powyżej).

Kantor internetowy w swoim modelu działania jest bardzo zbliżony do działalności kantoru tradycyjnego. Szczególnie dotyczy to e-kantorów, które wymieniają walutę w jednym (właśnie kantorowym) cyklu wymiany: potwierdzamy cenę waluty oraz rachunki wpłaty i wypłaty, puszczamy przelew i czekamy na środki z wymiany na rachunku docelowym. Są także kantory internetowe, oferujące wymianę z użyciem portfela walut – wpłacamy na rachunek jedną walutę, wymieniamy ją od razu, albo później, a środki z wymiany przelewamy od razu na rachunek bankowy, albo trzymamy na koncie w ekantorze.

Społecznościowa platforma wymiany walut, jak sama nazwa wskazuje, jest serwisem, gdzie transakcje wymiany walut są dokonywane bezpośrednio między użytkownikami platformy. Na platformach społecznościowych możemy się spodziewać nieco lepszych kursów, ale czasem musimy dłużej poczekać na realizację zlecenia. Nie wymienimy też raczej na nich innych walut niż podstawowe cztery: euro, dolar,  funt i frank.

Na co zwracać uwagę kiedy wybieramy e-kantor

Szukając dobrego operatora wymiany walut warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że kursy wymiany walut są w internecie tak niskie, że na łączny koszt wymiany walut w największym stopniu wpływa to, czy dany kantor internetowy posiada konto w tym samym banku, co i my.

Załóżmy, że mamy konto złotowe w mBanku i spłacamy kredyt frankowy w banku Millennium. Potrzebujemy kantoru, który ma rachunki w obydwu bankach, aby przelewy złotych i franków były bezpłatne, a dodatkowo odbywały się od razu. W przeciwnym wypadku zapłacimy nawet kilkadziesiąt złotych (za przelew walutowy) i potrwa on nawet parę dni.

Inne czynniki mają charakter bardziej subiektywny. Możemy zdecydować, czy wolimy wymieniać walutę w e-kantorze, czy na platformie czy zależy nam na aplikacjach mobilnych, czy bardzo ważna jest dla nas możliwość negocjacji cen.

Porównywarka kantorów

Korzystając z porównywarki Kurencja.com możemy w wygodny sposób:

 • uszeregować kantory, platformy społecznościowe według: najlepszych kursów kupna, kursu sprzedaży albo spreadu wybranej waluty
 • odfiltrować tylko te kantory/platformy, które mają rachunki w naszym banku
 • zapoznać się ze szczegółową ofertą i opiniami na temat danego serwisu (wystarczy kliknąć w jego nazwę w tabeli)
 • sprawdzić aktualne promocje w kantorach online,
 • sprawdzić ranking brokerów forex, ranking serwisów transferów walutowych,  sprawdzić giełdy kryptowalutowe
 • poczytać o innych aspektach wymiany walut online na blogu Kurencja.com

Kantory internetowe - porównywarka

Wymiana walut dla osób prywatnych i firm

Warto zaznaczyć, że wymiana walut w internecie to usługa dla klientów fizycznych, ale także dla firm.

Osoby prywatne najczęściej wymieniają waluty w sieci, aby m. in.:

 1. spłacać kredyty walutowe
 2. przewalutować pieniądze zarobione za granicą
 3. zapewnić sobie gotówkę na zagraniczne wczasy
 4. zainwestować środki w twarde waluty

Firmy korzystają z kantorów online dla obsługi płatności eksportowych i importowych. To właśnie biznes, który operuje w znacznie większej skali niż przeciętny człowiek może więcej skorzystać na dużo tańszej wymianie walut w sieci. Firmy na pewno docenią też oszczędzony za sprawą ekantorów czas oraz wygodę korzystania z nich w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Zachęcamy do zapoznania się ofertą prezentowanych kantorów online i platform oraz dzielenia się swoimi opiniami i uwagami w komentarzach.

Polecamy też nasz teksty: